zimnacrew

Bezpieczny makijaż dla kobiet w ciąży

bity krzyżakowe phillips odkuwka swobodnie kuta

Czy kobieta w ciąży musi całkowicie wymienić swoje dotychczasowe kosmetyki do makijażu? Czy malowanie się w ciąży jest w ogóle bezpieczne? A jeśli tak, to jakie kosmetyki dobrać do wrażliwej i kapryśnej cery?

Zmiany w ciąży

Ciąża przynosi zmiany w życiu, w organizmie i w wyglądzie. Cera staje się bardziej wygładzona, ale jednocześnie bardzo wrażliwa i skłonna do przesuszenia. Za wszystko odpowiedzialne są szalejące hormony. U niektórych kobiet mogą pojawić się alergie i wypryski. Dotychczasowe kosmetyki mogą powodować przebarwienia, swędzenie i zaczerwienienie. To nic niezwykłego! Ciąża wymaga bowiem zmian nawet w kobiecej kosmetyczce. Przyszłe mamy nie muszą jednak całkowicie porzucać makijażu.

Powinny rozważnie dobierać kosmetyki – muszą być dopasowane do stanu i typu skóry i nie mogą uczulać. Przed zakupem danego kosmetyku, warto najpierw go przetestować, korzystając z próbek.

Kosmetyki, które mogą podrażniać skórę

Wśród kosmetyków znajdziemy takie preparaty, które mogą podrażniać skórę. Są to zazwyczaj kosmetyki z wyciągami i ekstraktami roślinnymi. Normalnie działają zbawiennie na stan skóry, ale w przypadku kobiet w ciąży, mogą silnie uczulać. Lepiej zrezygnować także z kosmetyków mocno zapachowych, takich jak perfumowane podkłady do twarzy. Powinny zainteresować nas za to kosmetyki hipoalergiczne, bez substancji mogących wywołać alergie.

Czarna lista kosmetyków dla kobiet w ciąży

Przyszłe mamy powinny zrezygnować z podkładów i kremów wygładzających zmarszczki, które działają na głębsze warstwy skóry. Niewskazane jest używanie kosmetyków z pochodnymi witaminy A (retinolem), które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. To samo tyczy się witaminy C, w którą coraz częściej bogate są kosmetyki do codziennego makijażu.

Polecane kosmetyki do makijażu

Warto postawić na dobry korektor w sztyfcie, który zatuszuje drobne niedoskonałości skóry. Nie ma potrzeby, by taki korektor miał właściwości przeciwbakteryjne – za powstawanie wyprysków odpowiadają szalejące hormony, a nie bakterie. Mocniej kryjący podkład przyda się do zatuszowania popękanych naczynek i przebarwień na skórze. Kobieta w ciąży nie może zapomnieć również o nakładaniu kremu z filtrem UV, minimum 30 SPF.

.