zimnacrew

Ciągłe zmęczenie podczas ciąży. Jak sobie z tym radzić?

odwierty pod pompy ciepła poznań info-protect

Ciągłe zmęczenie odczuwane podczas ciąży to niestety przypadłość wielu kobiet. Brak energii, niechęć do wykonywania codziennych czynności i ospałość. To nic niepokojącego, ale jedne z objawów ciąży, z którymi borykają się przyszłe mamy. Takie objawy są szczególnie powszechne w pierwszych tygodniach ciąży. Z czego to wynika i jak sobie z tym radzić?

Z czego wynika zmęczenie w ciąży?

Nieustanne zmęczenie podczas ciąży może być wynikiem anemii, cukrzycy lub zaburzeń tarczycy. Ale może być również całkiem normalnym stanem, który występuje u zdrowych kobiet. Uczucie zmęczenia może ciągnąć się nawet przez cały okres ciąży. Winowajcą są hormony, a dokładniej wzrost poziomu progesteronu.

Odpoczynek dobry na wszystko

Jeżeli odczuwasz ciągłe zmęczenie to zrób tak, jak podpowiada Ci organizm – odpocznij! Zaakceptuj zmiany zachodzące w organizmie i zadbaj o swoje samopoczucie. Nie zmuszaj się do działania, jeśli jest to dla Ciebie zbyt duży wysiłek.

I nie chodzi jedynie o leżenie w łóżku. Po prosty wyjdź na spacer i odpocznij na świeżym powietrzu. Każdego dnia znajdź chwilę odprężenia, szczególnie jeśli jeszcze pracujesz.

Wysypiaj się

Sen powinien być bardzo ważny dla wszystkich kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny spać teraz nieco więcej – minimum 9 godzin! A co jeśli masz problemy ze snem? Nie jedz bezpośrednio przed pójściem spać – ostatni posiłek spożyj na 2-3 godziny przed snem. Kolacja powinna być bogata zarówno w białko, jak i węglowodany. Przewietrz pomieszczenie i weź odprężająca kąpiel.

Zbilansowana dieta w ciąży

Odpowiednie odżywianie to podstawa dobrego samopoczucia. Kobiety w ciąży potrzebują jeszcze więcej witamin i składników mineralnych. Niewskazane są produkty przetworzone, fast foody i napoje gazowane.

Wybierz gotowane na parze warzywa, świeże owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby, kasze, ryż, a także wodę mineralną.