zimnacrew

Czy nasze dziecko lubi przedszkole?

Architekci Małych Przestrzeni Przedszkolnych fornir

Każdy rodzic, nawet jeżeli jego dziecko już kolejny rok chodzi do przedszkola, zastanawia się nad tym, czy jego dziecko jest tam szczęśliwe, czy jest zadowolone z pobytu tam, czy nie dzieje się mu żadna krzywda. Oczywiście możemy podejrzewać, że starsze dziecko powie nam, gdy coś zacznie się źle dziać, jednak młodsze, zwłaszcza takie, które ma problemy z mówieniem, już tak łatwo nam nie wytłumaczy co się dzieje.

Na szczęście możemy próbować to wywnioskować z zachowania dziecka.

Na co zwracać uwagę

Na początek musimy się nastawić na to, że dziecko nie będzie chciało chodzić do przedszkola, dopóki się do niego nie przyzwyczai.

Dlatego też tak ważne jest to aby rozmawiać z dzieckiem, pytać czy mu się podoba, czy bawi się z kolegami, można też próbować rozmawiać z panią, czy czasami nic złego się nie dzieje. Jeśli natomiast nasze dziecko chętnie chodziło do przedszkola, a nagle pojawia się płacz i bunt, to warto poszukać przyczyny.

Może coś się stało w jego relacjach z kolegami, może ktoś je uderzył, a pani tego nie zauważyła?

Słuchajmy co mówi dziecko

Warto też słuchać co mówi dziecko. Nawet jeśli nie będzie potrafiło wprost powiedzieć co się dzieje, może się okazać, że będzie opowiadać coś innego i w między czasie, będzie wplątywało w wypowiedź to co dzieje się w przedszkolu.

Poza tym, dzieci mają tendencję do szybkiego zmieniania tematu i wówczas może się okazać, że między różnymi opowiadaniami, zacznie też opowiadać to, co dzieje się w przedszkolu. Jeżeli tylko mamy jakieś podejrzenia, że coś się zaczęło dziać w przedszkolu, że nasze dziecko nie jest w nim szczęśliwe, to powinniśmy porozmawiać z opiekunkami.

Może się okazać, że zwrócą one wówczas baczniejszą uwagę na nasze dziecko, a co się z tym wiąże, może być tak, że zauważą jakieś drobne nieporozumienia, których do tej pory nie widziały, albo nie zwracały na nie uwagi.