zimnacrew

Kolektory słoneczne – ciepło za darmo

bity krzyżak phillips

Kolektory słoneczne to urządzenia, które w prosty sposób zamieniają promieniowanie słoneczne na energię służącą do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Kolektory należą do słonecznych systemów grzewczych. Najczęściej używane są do podgrzewania wody użytkowej (np.

w domkach jednorodzinnych), wody w basenach, wspomagania centralnego ogrzewania czy ciepła technologicznego. Umieszcza się je na dachach budynków w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Jest to zależne od tego, w jakiej porze dnia (rano czy wieczorem) kolektor ma się szybciej ogrzać.

Do ich wybudowania wykorzystuje się łatwo nagrzewające się materiały (miedź, aluminium, tworzywa sztuczne). Ze względu na duży w ostatnich latach spadek ich cen, kolektory są często spotykane na budynkach użyteczności publicznej: szkołach, szpitalach, biurowcach. Stosuje się je również w rolnictwie przy suszarniach siana czy zboża.

Należy pamiętać, że kolektory słoneczne mogą z powodzeniem służyć nam także zimą, jednakże trzeba wtedy używać specjalnych, niezamarzających płynów. Niestety, w okresie zimowym wydajność kolektorów znacznie się zmniejsza.