Na wielu stanowiskach musi być wykorzystywana odzież BHP
Jeśli poświęcilibyśmy chwilę na to, aby dokładnie przeanalizować listę różnych zawodów, jakie są wykonywane, to moglibyśmy się zdziwić, jak w wielu z nich konieczne jest używanie odzieży BHP. Zazwyczaj gdy o niej myślimy, to mamy przed oczami budowlańców, strażaków, jednak zapominamy, że ludzie pracujący w laboratoriach także muszą zakładać taką odzież BHP przed przystąpieniem do wykonywania pracy. Ale kto jeszcze ma taką odzież?
Musimy wiedzieć co się wlicza
Czasami może być tak, że na pierwszy rzut oka nawet nie będziemy sobie zdawali sprawy z tego, że ktoś ma na sobie odzież BHP, bo nie będzie się ona praktycznie niczym wyróżniała. Jednak może się okazać, że będzie ona specjalnie wzmacniana, albo odpowiednio pozszywana.
Taką odzieżą BHP są np. buty, które z zewnątrz prezentują się zwyczajnie, a od środka mają zamontowane blachy na piętach i na palcach, które mają chronić stopy przed okaleczeniem, gdy coś nam na nie spadnie, albo kiedy ktoś nas najedzie wózkiem widłowym.
Czasami nakładana tylko na chwilę
Jest taka odzież BHP, którą trzeba nosić przez cały czas, tak jak to robią robotnicy na budowie. Jest jednak też taki typ odzieży, którą zakłada się tylko na chwilę, w określonej sytuacji.
Jeśli lekarz wchodzi do izolatki, gdzie leży ciężko chory pacjent, to może się okazać, że będzie musiał założyć odpowiednią odzież BHP, która będzie go chroniła przed zarażeniem. Po wyjściu od pacjenta będzie mógł ją zdjąć i dalej wykonywać swoje obowiązki lekarskie w codziennym ubraniu schowanym pod lekarskim kitlem. Nie ma znaczenia, czy mamy swoją odzież nosić przez cały czas, czy zakładać tylko na określone przypadki. Zawsze powinniśmy ją mieć wtedy, gdy jest to konieczne i przede wszystkim nie powinniśmy buntować się przeciwko noszeniu jej.
Ona jest po to, aby nas chronić i to że mamy ją zakładać, jest podyktowane względami praktycznymi.